Algas pilootprogramm "Koolipere toidutargaks!"
Kooli toitlustuskorralduse ja toiduhariduse edendamine ei ole ainuüksi koka, üksiku entusiastliku õpetaja või koolijuhi vastutus. Muutuse saavutamiseks on vaja kooli juhtkonna, õpetajate, köögimeeskonna, kooli tervishoiutöötaja, õpilaste ja lapsevanemate, kooli pidaja omavahelist koostööd. Seetõttu otsiski Tartumaa Omavalitsuste Liit partnerit, kes aitaks läbi viia pilootprogrammi toiduhariduse edendamiseks, toiduteadlikkuse tõstmiseks ja toitlustuskorralduse parendamiseks.
Oleme koostöös TOLiga mitmeid kuid teinud ettevalmistusi, et arenguprogrammi piloot ellu kutsuda. Arenguprogrammi “Koolipere toidutargaks!” eesmärgiks on suunata iga koolipere liige teadlikuks toitujaks ja kujundada kooli süsteemselt toiduharidusega tegelema.
Koolipere toidutargaks pilootprogrammi aktiivne tegutsemisperiood koolide jaoks on kokku 5 kuud. Arenguprogramm koosneb kaheteistkümnest etapist, mis on toodud joonisel.
Kõige olulisemateks etappideks on seejuures eneseanalüüsi tegemine, selle põhjal koos mentoritega tegevuskava koostamine ja selle elluviimine. Suur rõhk on ka muutuste hindamisel, mille tarbeks läbib kool ka teistkordse eneseanalüüsi ning tegevuskava elluviimise hindamise koos mõõdikute muutumise hindamisega. Iga kooli kohta valmib programmi lõpuks raport, mis hõlmab ka edasisi tegevusi, et programm kannaks vilja ka edaspidi.
Melliste Kooli, Võnnu Keskkooli, Nõo Põhikooli, Puhja Kooli ja Konguta Kooli toetavad sel teekonnal Marika Saar, Triin Kaaver, Marleen Viidul ja Tuuli Taimur.
Pilootprogrammi “Koolipere toidutargaks” avaseminaril vahetasid koolid omavahel kogemusi, kaardistati kitsaskohti ja mõeldi lahendustele. Oli väga põnev ning sisukas teekond ootab meid ees🍐
Toetasime riigigümnaasiumite juhtide arutelu!
Oktoobrikuus aitasime läbi viia riigigümnaasiumide seminari 2025/2026 õppeaasta õpilaste gümnaasiumisse vastuvõtu teemal. Riigigümnaasiumid on senini õpilaste vastuvõttu korraldanud võrdlemisi erinevalt. Piirkondlikest tingimustest ja vabade õppekohtade arvust lähtuvalt on iga kool leidnud viisi, kuidas just selle piirkonna kooli vastuvõttu kõige paremini korraldada. Selleks on kasutatud erinevaid vastuvõtuviise ja -kriteeriume.
Seminaril mõtisklesid riigigümnaasiumite kooli- ja õppejuhid, kuidas on koolid senini vastuvõttu korraldanud, millist teadmist õpilase vastuvõtu vajatakse ning millised on erinevate vastuvõtuviiside tugevused, nõrkused ja ohud ning kas ja kuivõrd peaks seni toiminud vastuvõtuviise muutma või ühtlustama. 🧠
Otepää valla arengukava sai punkti!
Möödunud kevadel alustasime Otepää valla arengukava koostamist. Pärast pikka ja sisukat protsessi sai sel kuul arengukava vallavolikogu poolt lõpliku kinnituse.
Arengukava koostamise protsess koosnes neljast etapist: protsessi disain, hetkeolukorra kaardistamine, arengukava koostamine ja selle valmimine. Meie eesmärk oli kaasata teekonnal mitmekülgselt kogukonda.
Selleks viidi läbi elanike ja külastajate küsitlus, visioonipäev ja mitmed avalikud arutelud teemarühmades. Teemarühmades osalesid nii vallavalitsuse, vallavolikogu ja volikogu komisjonide liikmed kui ka aktiivsed valla elanikud. Teemarühmade aruteludel kaardistati hetkeolukord ja kitsaskohad, otsiti valla eripära ja väärtusi, juureldi arenguhüpete üle. Samuti seati eesmärke ja tehti ettepanekuid tegevusteks, mis aitavad eesmärke saavutada ja pandi paika mõõdikuid, mis aitavad tegevuste tulemust hinnata. Protsessi raames kohtusime veel eraldi ka lapsevanemate ja õpilastega ja ettevõtjatega.
Kaasamiskohtumised ja küsitluste tulemused andsid hulgaliselt sisendit arengukava koostamisse ja valmimisse. Sõelusime suvekuudel kogutud info läbi ning koostasime arengukava eelnõu mustandi, mis sai augustis ja septembris toimunud avalikul väljapanekul ja aruteludel viimase lihvi.
Täname siiralt arengukava koostamise protsessis osalenud Otepää valla aktiivseid inimesi ning vallavalitsust võimaluse eest pidada hulganisti põnevaid arutelusid ning panustada valla arengusse! 🙏
Rahvusvahelised päevad 📆
10.11 – rahvusvaheline noorsoopäev
Nooroopäeva eesmärk on tõsta teadlikkust noorte vajadustest ja toetada nende osalemist ühiskondlikus elus. Kohalik tasandil on oluline noorte kaasamine, kas läbi noortevolikogu või õpilasesinduste töö ning noorte omaalgatuste toetamine. Proovime rohkem peatuda ja kuulata noorte arvamusi, väärtustada nende unistusi ja toetada neid eesmärkide saavutamisel – noorte hääl ja energia on see, mis kujundab tulevikku! ✨
17.11 – rahvusvaheline üliõpilastepäev
Tänased üliõpilased on homsed juhid, arstid, insenerid, õpetajad, kunstnikud, ettevõtjad ja palju muud – nad on alati olnud ühiskonna arengu jõuks. Õppides erinevaid vaatenurki ja analüüsides keerukaid teemasid, arendavad üliõpilased kriitilist mõtlemist, mis aitab neil näha maailma mitmekülgselt ja teha teadlikke otsuseid. 🎓
26.11 rahvusvaheline kodanikupäev
Kodanikupäeval tõstetakse esile tegusate ja ettevõtlike inimeste panust Eesti ühiskonna arengusse. Teame, et haridusvaldkonnas jagub tegusaid ja ettevõtlikke inimesi küllaldaselt. Soovime teile jaksu, et meie õpilastes edendada kodanikupäedevust ja heaks inimeseks olemist! 🧑🤝