Võtame aasta kokku ja vaatame tulevikku!
Võtame aasta kokku ja vaatame tulevikku!
Alustasime augustis Hea hariduskorralduse loomisega ning sellest ajast on meil olnud meeletult huvitav ja põnev sõit haridusmaastikul. Oleme teinud koostööd mitmete kohalike omavalitsuste ja koolidega ning aasta lõppu jäävad värsked kokkulepped uute partneritega. Eriti hea meel on, et järgmisel aastal stardime hariduspetsialistide arenguprogrammiga ning võimestame hoolekogusid.
Viimase viie kuu jooksul oleme viinud läbi arutelusid omavalitsusjuhtide, haridusasutuste juhtidega, volinike ja kogukondadega, oleme külastanud erinevaid hariduskonverentse ning osalenud mitmel messil, oleme koolitanud, kohtunud inspireerivate eestvedajate ja analüüsinud andmeid, kirjutanud raporteid ning mõtisklenud lugematul arvul tunde, milline on hea hariduskorraldus. Saame oma kogemuse põhjal kinnitada, et muudatused on vajalikud. Kõrvalpilk aitab näha kitsakohti, mida ise ei pruugi asjas sees olles märgatagi.
President Alar Karis ütles haridusvõrgu konverentsil HaridusLood Jõhvis, et kõige hullem on otsustamatus ja selle järel, peaaegu sama halb on see, kui otsustatakse kiirustades, põhjalikult läbi mõtlemata ja läbi arutamata. Ta rõhutas, et me pole suutnud kohandada koolivõrku samas taktis ühiskonna muutumisega. Ka Hea hariduskorralduse eestvedaja Marika rõhutas paneelis, et haridusvõrgu muudatuste juures on oluline teha otsuseid läbimõeldult, põhjalikult analüüsides ning kogukonda kaasates. Selge on see, et kogukonnas üksmeelt nii keeruliste muudatuste puhul saavutada pole võimalik, kuid omavalitsusjuhid peavad tegema kõik, et kogukonnale selgitada olukorda, neid kuulata ning koos mõelda, kuidas olukorda leevendada.
Vähenev laste arv ei ole ainus põhjus, miks muudatusi on vaja läbi viia.Me peame olema valmis turbulentseteks muutusteks, sest rohkem kui kolmandik Eesti õpetajatest jõuab kümne aasta pärast pensioniikka või on pensionieas juba praegu. Uute kvalifitseeritud õpetajate nappus on eriti terav maapiirkondades, mis võib edaspidi süvendada maa- ja linnakoolide vahelisi kvaliteedilõhesid. Pilt, mis meile avaneb, näitab, et haridusasutustel on puudu nii õppearenduse- kui tugispetsialistide ametikohtadest, omavalitsuste eelarved on pannud erinevad asutused ebavõrdsesse olukorda, juhtidele ja teistele õppetööd toetavatele spetsialistidele makstakse sagedasti liiga madalat palka. Me kulutame aega ja raha, et teha dubleerivaid tegevusi, mida saab muudatusi tehes oluliselt tõhustada.
Kuid selge on see, et haridusvõrgu ümberkorraldamine ei ole kerge mitte ühelegi kogukonnale. Kuid oluline on leida igale omavalitsusele sobivad lahendused (kopeerida päriselt ei saa!) ning anda läbi muudatuste kindlustunne piirkonna hariduse jätkusuutlikuseks tulevikus. Me peame leppima, et muutuvates oludes, peame muutuma ka ise – ikka selleks, et meie lapsed saaksid kvaliteetse hariduse! MTÜ Hea hariduskorraldus on valmis teid muudatuse planeerimisel ja elluviimisel toetama!
Seniks soovime rahulikke jõulupühi ja tarku otsuseid täis uut aastat! 🎁
Marika ja Triin